Türkiye’den Yapılan Çelik Levha İthalatının Zarar

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC), ABD çelik endüstrisinin Brezilya, Güney Afrika ve Türkiye’den gelen boyuna kesilmiş çelik levha ithalatı ile zarar gördüğünü kesinleştirdi.

Söz konusu tespit ile Kasım ayında saptanan yüksek damping marjları resmileşecek. Ticaret Bakanlığı Brezilya için %74,52 damping oranı belirlemişti. Güney Afrikalı Evraz Highveld Steel and Vanadium firması için %94,14 damping oranı belirlenirken, diğer Güney Afrikalı şirketler için bu oran %87,72 oldu. Bilindiği üzere, Türkiye’den Erdemir’e %50 diğer firmaların ürettiği çelik ithalatına ise %42,02 geçici damping marjı konmuştu.

Söz konusu marjların firmaların soruşturmada işbirliği yapmaması nedeniyle mevcut olumsuz kanıtlara dayandırıldığı iddia edilmişti. Ticaret Bakanlığının olumlu bulgularına rağmen ITC, Brezilya ve Türkiye menşeli çelik için negatif yönde karar aldı. Bununla birlikte, ITC’n in söz konusu düzenlemesi nedeniylşe, geçici kararın belirlendiği 22 Ekim’den önce ithalat üzerinde geçmişe dönük hiçbir vergi uygulanmayacaktır.

 

Türkiye’den Yapılan Çelik Levha İthalatının Zarar